ÚVOD   |  Věrnostní program   |  Kamenná prodejna   |  Reklamace   |  Kontakty   |  Průvodce k e-cigaretám   |  Vaping Blog

Jak přepočítat klasické cigarety na elektronickou?

Kolik cigaret vykouřím, když si jednou naplním clearomizer? Když vykouřím 10 ml lahvičku eliquidu, kolik bych musel vykouřit klasických cigaret aby to bylo stejné? Kolik cigaret obsahuje 30 ml lahvička eliquidu? Jak silný eliquid si mám zakoupit, když s ekouřením začínám? Veškeré odpovědi na tyto dotazy se dozvíte v tomto článku…

Každému z Vás určitě vrtá hlavou porovnání eliquidu a k tomu ekvivalentní množství klasických cigaret. Pojďme si tedy říci, jakým způsobem se k tomu dopočítáme.

Trocha teorie na úvod

Obsah nikotinu, který je uváděn na obalu lahviček eliquidu je obsah nikotinu v 1 ml kapaliny. Při kouření elektronické cigarety je potřeba počítat s určitými „ztrátami”. Výzkumy ukázaly, že do páry se dostane zhruba 45 % nikotinu z celkového obsahu kapaliny. Další ztráty jsou způsobeny tzv. exhalací, ne-pohlcením atd. Zkrátka ve výsledku se k ekuřákovi dostane prostřednictvím páry cca 33 % nikotinu z celkového obsahu uvedeného na obalu lahvičky.

Příklad přepočtu eliquidu na klasické cigarety

Z 1 ml eliquidu s obsahem nikotinu 11 mg/ml se k ekuřákovi dostane cca 3,6 mg nikotinu (1ml x 11 mg x 0,33 ). Toto množství odpovídá přesně 6 lehkým cigaretám. Bráno podle značky L&M Blue Label, kde je na obalu uveden obsah nikotinu 0,6 mg na jednu cigaretu.

Tabulka hodnot nikotinu v nejoblíbenějších značkách klasických cigaret

klasicke_cigaretyAbyste nemuseli složitě hledat na internetu, vytvořili jsme pro vás „stručný” přehled obsahů nikotinu u nejpopulárnějších značek klasických cigaret. V rámci úspory místa ho zde nebudeme celý vypisovat, můžete si jej stáhnout zde.

 

 

 

 

  

Tabulka hodnot využitelného množství nikotinu v náplních do elektronické cigarety

Dále jsme pro vás vytvořili již vypočítané obsahy nikotinu, v celých baleních náplní do elektronické cigarety (10 ml, 30 ml)a v clearomizerech s běžnými objemy nádržky (1,6 ml; 2 ml; 2,5 ml; 3 ml a 3,5 ml). Můžete do něho nahlédnout zde.

Zajímavá úvaha - srovnání klasických cigaret a elektronických cigaret

Zde je na místě uvést si pár příkladů. Krabička cigaret značky L&M Blue Label stojí cca 74 Kč (rok 2014). Průměrný kuřák měsíčně vykouří takovýchto krabiček cca 29 (průměrná délka měsíce přepočtena na dny). Tento kuřák za kouření klasických cigaret v takovémto případě, utratí 2 146 Kč.

Kdyby se z něho stal ekuřák, tak by jeho finanční stránka vypadala jako výpis o pár řádků níže. Samozřejmě zde porovnáváme jen ceny eliquidu a nebereme v potaz ostatní náklady, za náhradní díly apod. Na druhou stranu také nebereme v potaz zdravotní rizika, takže se stále jedná o velice zajímavou úvahu.

Kouření elekronické cigarety by u takového průměrného kuřáka mohlo vypadat následovně. Samozřejmě za předpokladu, že by chtěl dosáhnout alespoň podobného přísunu nikotinu, jako při kouření u klasických cigaret a při aktuálních cenách eliquidů (30 ml - od 149 Kč, 10 ml od 69 Kč).

1) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 6 mg -> vykouřil by cca 176 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 879 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 1 214 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

2) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 8 mg -> vykouřil by cca 132 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 657 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 912 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

3) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 11 mg-> vykouřil by cca 96 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 476 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 661 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

4) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 12 mg-> vykouřil by cca 88 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 436 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 606 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

5) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 16 mg-> vykouřil by cca 66 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 327 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 454 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

6) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 18 mg-> vykouřil by cca 59 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 291 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 404 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

7) Jestliže by kouřil eliquid s obsahem nikotinu 24 mg-> vykouřil by cca 45 ml eliquiduměsíčně a stálo by ho to od 223 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 30 ml) do 303 Kč (kdyby nakupoval eliquidy po 10 ml).

Je velice zajímavé sledovat, jak se částka, kterou může průměrný ekuřák měsíčně prokouřit snižuje. Z původních cca 1 200 Kč se lze reálně dostat na částku 327 Kč. Pro ukázku jsme uvedli i extrémní případ. Kdyby ekuřák kouřil eliquid s obsahem nikotinu 24 mg a dostal by se na částku 223 Kč. Tento případ je však jen symbolický, spíše možná science fiction. Kuřák, který je zvyklý kouřit lehké cigarety by asi těžko kouřil eliquid s obsahem nikotinu 24 mg. Pro ukázku je to však zajímavá úvaha. Naopak pro lidi, kteří se dostanou do opravdu velkých finančních potíží, to až takové science fiction není.

Když nyní porovnáme částku 327 Kč s původními 2 100 Kč za klasické cigarety, je vidět více než diametrální rozdíl, který dokazuje, že klasický kuřák se přechodem na ecigarety může dostat jen na 15,5 % svých měsíčních nákladů (+ náklady za ecigaretu a náhradní díly).

Další zajímavou věcí je sledovat, jak lze ovlivnit vynaložené prostředky důkladnými propočty, a to protože z výše uvedených řádků je jasně patrné, že nakupováním větších balení dosáhnete nemalé úspory. Někteří z vás by mohli namítat, že jsme nepočítali s akčními balíčky, při nichž lze dosáhnout ještě výraznější úspory (cena 30 ml eliquidu může vycházet až na 114 Kč namísto původních 149 Kč -> úspora dalších cca 9 %). Tento fakt lze brát jen jako příjemný bonus pro ekuřáky.

Pár slov na závěr

Článek jsme začali přepočtem eliquidu na klasické cigarety, nebo naopak, chcete-li. Tak, či tak, jsme se dostali k přepočtu klasických cigaret na peníze a následného přepočtu i eliquidu na peníze. Věříme, že některým z vás pomohou uvedená čísla, vzorce a ostatní fakta, aby se dopočítali ke svému výsledku. Cílem tohoto článku bylo vnesení jasnějšího světla do dané problematiky. Snad se nám to povedlo. Ostatně pokud máte potřebu vyjádřit se k dané problematice, budeme rádi, když budete reagovat v diskusi, pod tímto článkem.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.