Porovnání složek e liquidu Propylen glykolu (PG) a Rostlinného glycerinu (VG)

propylen_glykol_rostlinny_glycerin_1_1Mnoho začátečníků i zkušených e-kuřáků si stále plete základní druhy náplní – propylen glykolové (PG) a rostlinné glycerinové (VG). Tohoto průvodce jsme sepsali proto, abychom vám poskytli informace, přehled výhod a nevýhod a základní specifika týkající se těchto typů e liquidů.


Zhodnocení e liquidů z propylen glykolu (PG) a rostlinného glycerinu (VG)


Začněme výkladem názvů. Termín PG je zkratka pro anglický výraz propylene glykol a VG pak pro označení vegetable glycerin. Typický e liquid se skládá ze čtyř základních složek.
Jedná se o propylen glykol (PG) nebo rostlinný glycerin (VG), vodu, příchuť a nikotin. Poměrně často výrobci PG a VG míchají, díky čemuž vzniknou náplně s lepšími vlastnostmi.

Abyste lépe porozuměli rozdílům mezi těmito složkami, budeme v dalším textu uvažovat vždy buď 100% propylen glykol (PG) nebo 100% rostlinný glycerin (VG). Teprve na konci se pak opět vrátíme k jejich kombinacím.

Základní informace o propylen glykolu (PG)

Propylen glykol je organická složka, která se vytváří z oxidu propylenu. Je to bezbarvá látka s nízkou hustotou. Propylen glykol v potravinářské kvalitě uznává americký úřad pro potraviny a léčiva jako bezpečnou složku. Nejčastěji se propylen glykol využívá jako rozpouštědlo, zvlhčovalo a konzervační látka v potravinách, tabákových výrobcích, farmaceutických produktech a samozřejmě v e liquidech.

Základní informace o rostlinném glycerinu (VG)

Glycerin je plně přírodní tekutina, která se obvykle získává extrahováním z rostlinných olejů, především ze sójového, kokosového a palmového oleje. Glycerin je obvykle průhledný, bez zápachu a v určitých případech sladký. Charakteristický je poměrně vysokou lepivostí. Podobně jako propylen glykol je i glycerin americkým potravinářským úřadem FDA označován jako bezpečná látka. Nejčastěji se rostlinný glycerin využívá při produkci kosmetiky, potravin a e liquidů.

Zhodnocení e liquidů z propylen glykolu (PG)

Propylen glycol (PG) je známější základní složkou e liquidů z mnoha důvodů. Tím prvním je nižší lepkavost, ve srovnání s rostlinným glycerinem, díky čemuž se e liquidy vyrobené z této látky snáze doplňují do atomizérů, cartomizérů nebo clearomizerů. Pokud doposud nejste s těmito typy e-cigaret obeznámeni, můžete si přečíst našeho průvodce touto problematikou.

S lepkavostí souvisí i míra nánosů, které se usadí na žhavicím vlákně. Propylen glykol (PG) je méně lepkavý, díky čemuž se bude v e-cigaretě náplň z této látky méně usazovat, ve srovnání s e liquidem z rostlinného glycerinu (VG). Navíc je PG také rychleji absorbován knoty a polyfilovou tkaninou, díky čemuž je kouř z e-cigarety připraven rychleji.

Propylen glykol nemá žádnou chuť, proto nedochází k ovlivnění příchutí náplní. E liquidy založené na PG se mohou pochlubit největší intenzitou chuti (PG je nositelem chuti). Pára je navíc v případě této látky teplejší, protože není třeba tolik času a elektrické energie pro nahřívání liquidu, aby bylo dosaženo parného bodu. Nevýhodou náplní z propylen glykolu je ale občasný výskyt alergických reakcí. Ke zdravotním hlediskům si ale něco více ještě řekneme níže.

Zhodnocení e liquidů z rostlinného glycerinu (VG)

Rostlinný glycerin (VG) je ve srovnání s propylen glykolem (PG) méně populární. Jde o látku s mnohem větší hustotou, díky čemuž ji oceňují e-kuřáci, kteří vyhledávají intenzivní kouř. Dým z rostlinného glycerinu neucítíte v krku tolik, jako kouř z propylen glykolu. Na rozdíl od e liquidu z PG se v náplni z rostlinného glycerinu projevuje chuť a sladkost této základní látky. To vede k tomu, že samotná příchuť není tolik jednoznačná a pára bude o něco sladší.

Ve srovnání s propylen glykolovými e liquidy jsou náplně z rostlinného glycerinu chuťově méně intenzivní. Další nevýhodou VG je pak tvoření zbytků uvnitř e-cigarety, protože e liquid z této látky je hustější a lepivější. Rychleji se tak vytvoří nánosy na žhavicí cívce. Vzhledem k vyšší hustotě je navíc pro odpaření rostlinného glycerinu zapotřebí více elektrické energie. Při použití e-cigarety s VG náplní budete potřebovat více času k produkci dýmu, k čemuž přispívá i pomalejší absorpce této základní látky knoty.

24_propylenglycol_vegetable_glycol_cz_1

Kombinace propylen glykolu (PG) a rostlinného glycerinu (VG)

Většina výrobců e liquidů v současné době produkuje kombinace PG a VG, aby bylo možné využít kladných stránek obou těchto složek. Různí producenti mají různé poměry základních látek, takže se můžete setkat s e liquidy, které jsou vyrobeny v poměrech 50/50, 60/40 nebo 70/30 propylen glykolu (PG) a rostlinného glycerinu (VG). Smícháním těchto látek je dosaženo vyváženosti intenzity chuti, jemnosti a optimální hustoty kouře.

Pokud stále ještě nemáte jasno v tom, jestli je pro vás lepší propylen glykol (PG) nebo rostlinný glycerin (VG), můžete vyzkoušet e liquidy s různými poměry těchto látek, abyste dobře porozuměli jejich účinkům a tomu, jakou páru produkují.

Bezpečností a zdravotní hlediska náplní z propylen glykolu (PG) a rostlinného glycerinu (VG)

Propylen glykol (PG) i rostlinný glycerin (VG) považuje americký potravinářský úřad FDA za bezpečné látky, s jejichž užíváním se nepojí nebezpečí. Obě tyto suroviny jsou hojně využívány při přípravě mnoha jídel a farmaceutických a kosmetických výrobků. Přesto se u některých lidí může projevit mírná alergická reakce na propylen glykol (PG). Běžná alergická reakce může obnášet podráždění kůže nebo slabý zánět v krku. Obvykle lidé, kteří mají s propylen glykolem problém, o své alergii již ale ví, protože se tato látka běžně vyskytuje v jídle. Pokud ale po kouření náplně s propylen glykolem (PG) pocítíte negativní symptomy alergie, měli byste s jejím užíváním okamžitě přestat a poskytnout svému tělu dostatek času na odpočinek. Teprve poté můžete začít kouřit e liquidy z rostlinného glycerinu.

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas se zásadami používání souborů cookies.