Elektronická cigareta - MÝTY A FAKTA

myty-a-fakta-o-koureni-elektronicke-cigarety_1Na internetu koluje celá řada mýtů a mylných tvrzení o elektronické cigaretě. Je na místě vysvětlit, co jsou skutečné mýty a co jsou fakta.

Ke každému z mýtů se pokusíme napsat rozumný argument, který ho vyvrátí a poté je  pouze na Vás, jaké zaujmete stanovisko. Vždyť každý, rozumně uvažijící člověk by si měl udělat vlastní názor. Nebudeme Vás dále ovlivňovat a pojďme si konečné představit nejčastější mýty a fakta o kouření elektronické cigarety.

Mýtus č. 1 - Elektronické cigarety jsou hrozbou pro děti a dospívající

elektronicke-cigarety-jsou-hroubou-pro-detiZákonodárci a celosvětově se vyskytující skupiny, kteréusilují o zakáz kouření, tvrdí že elektronická cigareta je snazší způsob, pomocí kterého si mohou pořídit naše děti ''cigaretu''. A to nejen díky internetovým obchodům, ale i díky hojnému počtu kamenných prodejen.

Pro koupi elektronické cigarety je zapotřebí mít buďto bankovní účet, kreditní kartu, nebo platit pomocí dobírky. Ani jedna z vyjmenovaných možností není tak snadná, jak se může zdát.

Děti v drtivé většině nevlastní kreditní kartu. Pokud ano, je na vině sám rodič. V případě zneužití kreditní karty, některého z rodičů se provedená transakce objeví ve výpisu z účtu, což povede k odhalení podvodu.

V trafikách nebo jiných kamenných obchodech, které se specializují na tabákový sortiment sidítě elektronickou cigaretu zakoupí jen v případě nedodržení protikuřácké novelyprodejcem. Což je protizákonné (prodej od 18 let). Který prodejce by chtěl riskovat pokutu 500 000 Kč kvůli prodeji jedné elektronické cigarety nezletilému?

Myslíte si, že by si vaše dítě objednalo zásilku domů, když neví kdy přesně může pošťák dorazit? Co kdyby ho rodiče přistihli přímo při činu? Kdepak, daleko snažší je obstarat si klasickou cigarertu.

Mýtus č. 2 - Lákavé obaly a sladké příchutě náplní jsou určeny především k nalákání mladistvých/dětí.

lakave-obaly-e-liquiduNáplně do elektronických cigaret nejsou primárné určeny k léčbě závislosti na nikotinu, nebo k odvykání kouření, ale slouží zejména jako alternativa pro současné kuřáky a k redukci množství karcinogenních látek, které klasické cigarety obsahují.

Prodejci se jen snaží svoje zboží dostatečně odlišit od ostatních přípravků, pomocí kterých se dá s kouřením přestat a snaží se kuřáky přesvědčit o tom, že elektronická cigareta je stejně atraktivní jako konkurenční tabákové cigarety, které doposud používali.

Pokud bude řeč o sladkých příchutích, které si získaly velkou část současných kuřáků, je jejich krok naprosto pochopitelný. Pokud si kuřák zvykne na příjemnou chuť čokoládové cigarety nebo jahody, nedostane chuť na klasickou cigaretu a co víc, klasické cigarety mu začnou smrdět, což je významným krokem k částečné redukci kouření.

Mýtus č. 3 - Všechny elektronické cigarety obsahují stejné látky, které jsou součástí nemrznoucích směsí.

nemrznouci-smesNapřed je potřeba ujasnit si, o jaké složce nemrznoucích směsí je řeč. Mluvíme o diethylenglykolu (DG). Je známo, že rozsáhlé testování elektronických cigaret, které testovala celá řada nezávislých laboratoří nikdy nepřineslo žádné důkazy o přítomnosti zmiňované toxické látky v náplních.

Naproti tomu látka zvaná propylenglykol (PG) je ssoučástí náplní do elektronických cigaret, avšak je považována za látku zdravotně nezávadnou - bezpečnou. Ostatně napovídá tomu i fakt, že tato látka je běžnou součástí velkého množství věcí denní potřeby jako např. Zubní pasta, víno, ústní voda aj.

Mýtus č. 4 - Elektronické cigarety jsou stejně škodlivé jako normální cigarety.

skodlivost-elektronickych-cigaretOrganizace pro správu potravin a léčiv uvedla, ženalezla stopové množství rakovinotvorných látek v nikotinových náplních což mělo za následek nafouknutí a převrácení tohoto tvrzení zejména zdravotnickými organizacemi a médii, která začala tvrdit, že elektronické cigarety stejně škodlivé a nebezpečné jako klasické cigarety. Na toto téma by bylo dobré přečíst si pár článku ze sekce elektronická cigareta a zdraví.

Pro upřesnění je dobré uznát definici sousloví stopové množství.Stopové množství znamená: Velmi malé množství určité látky, často na hranici detekovatelnosti/zjistitelnosti laboratorními metodami.” Tato organizace přitom povoluje určité množství stejných látek ve spotřebních produktech. Například testy prokázaly, že i jiné náhražky klasických cigaret, jako jsou nikotinové žvýkačky a náplasti obsahují totožné látky (a totožné množství).

Známá a nezávislá studie Dr. Laugesena dokázala, že elektronická cigareta obsahuje elektronická cigareta 8.18 ng nitrosaminů na g kapaliny. Ve srovnání s nikotinovou náplastí, která obsahuje 8ng a Marlborough cigaretou, která obsahovala 11 190 ng. Z výśe uvedeného vyplývá, že elektronická cigareta obsahuje cca 1.300 krát měně karcinogenních látek než klasické cigarety a cca stejně jako schválené nikotinové náplasti. Z výše uvedeného vyplývá, že se škodlivostí elektronické cigarety to nebude tak horké. Předchozí větu  potvrzují odborníci na škodlivost elektronické cigarety a výzkumy škodlivosti elektronických cigaret.

Mýtus č. 5 - Elektronické cigarety mohou být značně návykovější než klasické cigarety.

zavislost-elektronickych-cigaretDva na sobě nezávislé testy, první Dr. Laugesena a druhý Dr. Eissenberga dokázaly, že elektronická cigareta nedodává nikotin tak efektivně, jako klasicky známý tabákový kouř a ve skutečnosti dodává nikotin v menším množství než tabákový kouř.

Navíc, klasičtí kuřáci kontrolují svůj denní příjem nikotinu velice jednoduchým způsobem. Jednoduše si spočítají kolik cigaret vykouřili za den. Naproti tomu kuřák elektronické cigarety přestane kouřit v případě, že je splněn jeho potřebný denní přísun nikotinu. Tento jev, chcete li chování jednoznačně vyvrací výše uvedené tvrzení.

Mýtus č. 6 - Dým který je produkován pomocí elektronické cigarety je hrozbou pro okolí.

pasivni-koureni-elektronicke-cigaretySkupiny bojující proti kouření tvrdí, že toxiny, rakovinotvorné látky a nikotin mohou být náhodně vdechnuty do plic a jsou škodlivé jako klasický cigaretový kouř. Dříve se tvrdilo, že elektronické cigarety mohou, ale nemusí obsahovat jen stěží detekované množství rakovinotvorných látek. Dnes už je naštěstí na světě studie škodlivosti pasivního kouření z elektronické cigarety.

Z výše uvedené studie je patrné, že pára z elektronické cigarety vykazuje značný rozdíl v chování oproti kouři z klasické cigarety. Ta pokud není aktivní, nevytváří žádnou páru. V případě, že je aktivní, její pára neobsahuje dráždivé toxiny.

Mýtus č. 7 - Elektronická cigareta je nástupní stanicí, která vede k začátku kouření klasických cigaret.

Kritici elektronických cigaret tvrdí, že velké množství nekuřáku začne s kouřením, díky velice příjemné chuti a přitažlivému vzhledu elektronických cigaret.

Kuřáci se stávají kuřáky z různých důvodů. Studie dokazují, že lidé jsou více ovlivněni svými rodiči, vrstevníky či stresem nežli marketingem cigaretových společností a chutí.

Vzhledem k tomu, že lidé vnímají elektronickou cigaretu především jako výrobek pro dospělé, což způsobují hlavně ''vysoké'' pořizovací náklady, oproti snazší dostupnosti tabákových cigaret. Je málo pravděpodobné, že si nový kuřák vybere za svoji první cigaretu právě tu elektronickou.

Zdroje:
https://www.researchgate.net/publication/237451220_Safety_Report_on_the_RuyanR_e-Cigarette_and_Inhaled_Aerosol
https://vapeaboutit.com/what-exactly-is-in-e-liquid-what-you-need-to-know/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto