Je nikotin skutečně jen škodlivý? Známe jeho lepší stránku!

lepsi_stranka_nicotinu_1Užívat nikotin nebo ne? Této opravdu obtížné volbě jste vystavováni každý den, pokud jste se stali obětí závislosti, která soustavně vysává vaše peněženky. Navíc má tato činnost negativní dopady na zdraví, jichž jste si zpočátku možná ani nebyli vědomi. Je jedno, co si namlouváte. Vyzkoušeli jste to a dost možná s tím teď máte problém přestat. Můžete přejít na různé alternativní metody, ale stále máte potřebu si zajistit příjem nikotinu. Mnoho z nás má stejný názor jako ti, co této závislosti nepodlehli – je to špatná věc.

 

Veřejnost říká:„Užívání nikotinu je špatné”

Veřejnost vykresluje užívání nikotinu jako jednoznačně špatnou činnost a obvykle je tento způsob prezentace podpořen tím, že nejznámějším způsobem přijímání této látky je kouření tabáku. Samozřejmě dalším problémem pak je snadnost, s jakou se člověk stane závislým na nikotinu. Co kdyby ale tato chemikálie nebyla tak špatná, jako si všichni myslí? Co kdyby byl nikotin víc, než jen droga? Co když má nikotin i jiné účinky, než jaké jsou běžně prezentovány v médiích?

Pohled na nikotin z druhého břehu

pohled_na_nikotin_z_druheho_brehu_1Po důklaném prostudování zdroje informací o účincích nikotinu, bylo zjištěno, že nikotin není tak škodlivý, jak by se zpočátku mohlo zdát. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že nikotin rozhodně není prospěšná látka, ale pokud ho už někdo užívá, možná se nebude cítit tak špatně, pokud se na jeho účinky podívá i z té druhé stránky.

 

1. Nikotin zlepšuje pozornost při výkonu řady různých úkolů v případě zdravých dobrovolníků
2. Nikotin v případě zdravých dobrovolníků zlepšuje střednědobou a dlouhodobou paměť
3. Nikotin zlepšujete pozornost u pacientů s pravděpodobným výskytem Alzheimerovy choroby

[Warburton D M, "Nicotine as a cognitive enhancer," Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 16(2): 181-91, Mar l992]

Žvýkání nikotinové žvýkačky

nikotinove_zvykacky_1„Výzkumníci pozorovali snížení frekvence a vážnosti záškubů pacientů po 3 minutách od žvýkání nikotinové žvýkačky. Ještě větší efekt se dostavil po 10 minutách.“ [Rickards E H, "Nicotine gum in Tourette's disorder," American Journal of Psychiatry, 149(3):417, Mar l992. Poznámka: všechny subjekty byly děti s Tourettovým syndromem].

 

 

 

Nikotin a účinky na Alzheimerovu chorobu

nikotin_a_uciniky_na_alzheimerovu_chorobu_1_1„V případě lidí je zlepšení schopnosti rychlého zpracování informací vlivem nikotinu velice dobře zdokumentováno… Předběžné studie ukázaly, že pomocí nikotinu je možné zmírnit některé aspekty kognitivních dopadů Alzheimerovy choroby.“ [Levin E D, "Nicotinic systems and cognitive function," Psychopharmacology, 108(4):417-31, l992]

Byla zjištěna zlepšení pozornosti, schopnosti učit se, rychlosti reakce a schopnosti řešit problémy… Různé procesy, včetně pozornosti, hodnocení stimulů a volby reakce se zdají být ovlivněny účinky nikotinu na lidské schopnosti zpracovávání informací.“ [Le Houezec J, Benowitz N L, "Basic and clinical psychopharmacology of nicotine," Clinics in Chest Medicine, 12(4):681-99, Dec l991].

„Navzdory absenci změn ve fungování paměti tyto účinky demonstrují, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají významné nedostatky v oblasti percepční a vizuální pozornosti, které je možné zlepšit užitím nikotinu.“ [Jones G M, Sahakian B J, et al, "Effects of acute subcutaneous nicotine on attention, information processing and short-term memory in Alzheimer's disease," Psychopharmacology, 108(4):485-94, l992].

Kuřáci mají cca o 50 % menší šanci, že onemocní Parkinsonovou chorobou

kuraci_maji_o_50_procent_mensi_sanci_onemocnet_parkinsonovou_chorobou_1„Když se podíváte na osoby, které kouří a ty, které nekouří… zjistíte, že u těch, kdo kouří cigarety, je asi o polovinu nižší šance onemocnění Parkinsonovou chorobou.“ [Dr. David Morens of the University of Hawaii School of Public Health as quoted in "Stunned docs discover cigarettes stop Parkinson's," by Roger Field, New York Post, 6/15/95. Dr. Morens a jeho kolegové prozkoumali 34 studií o kouření a Parkinsonově chorobě. Jejich studie byla publikována v červnu 1995 v časopise Neurology].

 

 

Kuřáci mají v noci lepší mentální pozornost

kuraci_maji_v_noci_lepsi_mentalni_pozornost_1Podle studie provedené na Univerzitě v Surrey a publikované v časopise Psychopharmacology, kuřáci v noci disponují lepší mentální pozorností než nekuřáci. Rosemary Brook, mluvčí oddělení psychofarmakologie na uvedené univerzitě sdělila, že „výsledky prokázaly, že kuřáci byly schopni provádět testy reakcí, paměti a dalších příbuzných činností konzistentně lépe, než nekuřáci.“ [BBC News, 4/8/98, "Cigarettes 'keep you sharp after dark'.“]

Nikotin pomáhá k léčbe Parkinsona

V prezentaci na 151. meziročním setkání Americké psychiatrické asociace (8. června 1998 v Torontu) představil Dr. Paul Newhouse z Univerzity ve Vermontu svůj výzkum léčby Parkinsonovy choroby nikotinem. „Předběžná analýza ukazuje zlepšení v řadě oblastí kognitivních schopností po užití nikotinu.“ Tyto oblasti zahrnovaly rychlost reakce a rychlost centrálního zpracování informací. Výzkumníci také uvedli, že po chronickém užívání nikotinu došlo u pacientů s Parkinsonovou nemocí také ke zlepšení motorických funkcí a schopnosti pohybu. [Reuters, 6/8/98, "Nicotine patch promising for Parkinson's"].
Zdroj: www.Forces.org

Nikotinové náplasti pomohly výzkumu nikotinu

nikotinove_naplasti_pomohly_vyzkumu_nikotinu_1Ke změně v užívání nikotinu došlo vyvinutím nikotinové náplasti. Měla pomoci kuřákům s odvykáním, současně ale umožnila vznik zcela nových způsobů studia této drogy. Najednou měli vědci k dispozici spolehlivý způsob dávkování – takový, který je prost karcinogenů, které se vyskytují v cigaretách – jenž mohl být standardizován napříč různými výzkumy. Studie z roku 1982 odhalila, že pacienti s ulcerózní kolitidou měli méně zánětů, pokud užívali nikotin. Nicméně vzhledem k vedlejším účinkům není nikotin vhodný pro dlouhodobou léčbu.

Nikotin podporuje růst nových krevních cév

nikotin_podporuje_rust_novych_krevnich_cev_1V roce 2000 dospěla studie provedená na Stanfordu k překvapivým závěrům ohledně účinků nikotinu na krevní cévy. Studie prokázala, že, navzdory většinovému názoru, nikotin podporuje růst nových krevních cév. Tento objev by mohl vést k novým způsobům léčby diabetu. Mnoho lidí s vážnou formou cukrovky má problémy s cirkulací krve, což může vést ke gangréně a v konečném stádiu k amputaci končetin.

Vědci ze Scrippsova výzkumného institutu publikovali v roce 2002 studii, která potvrdila závislost mezi nornicotinem – chemikálií obsaženou v tabáku a rovněž tvořenou v těle při rozpadu nikotinu – a omezením symptomů Alzheimerovy choroby. Nornicotin je nicméně toxický, proto je nutný jeho substitut.

Pacienti léčeni nikotinem vykázali ústup depresivních pocitů

pacienti_leceni_nikotinem_vykazali_ustup_depresivnich_pocitu_1Výzkumníci z Duku v roce 2006 zjistili, že lidé trpící depresí, kteří byli léčeni nikotinovými náplastmi, vykázali ústup depresivních pocitů. To by nebylo nijak překvapující s ohledem na pověst nikotinu jako drogy zlepšující náladu. Výzkum nicméně rovněž prokázal přímé spojení mezi nikotinem a podporou vylučování dopaminu a serotoninu – dvou nezbytných neurotransmiterů. Jejich nedostatek je běžnou příčinou deprese. To ovšem samo o sobě neznamená, že je za všech situací vhodné povzbuzovat tvorbu těchto látek užíváním nikotinu.
Zdroj: health.howstuffworks.com

Nikotin je považován za terapeutický prostředek k léčbě poruchy pozornosti, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, Tourettova syndromu, syndromu spánkové apnoe, obezity, ulcerózní kolitidy a zánětlivých poruch pokožky.

Nikotin má následující pozitivní účinky

Poskytuje úlevu od deprese [1]
Omezuje úzkost [2]
Zlepšuje schopnost soustředění a dlouhodobou paměť [3]
Chrání před vysokým krevním tlakem [4, 5]
Chrání před nárůstem hmotnosti [6]
Chrání před rozvojem Parkinsonovy choroby [7]
Zdroj: http://www.casaa.org

Samozřejmě je dobré si uvědomit, že se stále bavíme o jedu. Není doporučeno užívání nikotinu. Pokud jste ale na nikotinu závislí, doporučujeme vám přejít na lepší alternativu, jako například elektronické cigarety, místo pokračování v užívání nikotinu formou kouření tabáku. Náplně do elektronické cigarety totiž také obsahují nikotin. Je těžké zbavit se závislosti na nikotinu. Přestože je ale škodlivý, má i druhou lepší tvář, která, jak jistě sami uznáte, je zajímavá.

 

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto